وجین کن پشتی موتوردار 2ردیفه
امتیازکاربران از 7 رای3.7

وجین کن پشتی موتوردار 2ردیفه

RW202K

 • قیمت نهایی

  ٠ تومان

مشخصات کلی

وجین کن برنج از نوع پشتی دو ردیفه مدل RW202K ساخت شرکت دانش بنیان طبرستان می باشد که به منظور مبارزه با علف های هرز، در دو نوبت پس از نشاکاری در مزارع شالیزاری که به صورت مکانیزه کشت شده اند مورد استفاده قرار می گیرد. به کارگیری دستگاه وجین کن پس از انجام عملیات نشاکاری باعث حذف علف های هرز موجود در اطراف بوته های نشا شده، هوادهی به خاک، خروج گازهای سمی از اطراف ریشه گیاه و اختلاط بهتر کود با خاک و در نهایت سبب اثرگذاری بهتر کود اضافه شده به زمین گردد. بهترین زمان برای کار وجین در نوبت اول 9 - 12 روز پس از نشاکاری و در نوبت دوم 21 - 24 روز پس از نشاکاری می باشد.

دستگاه از قسمتهای موتور، شاسی، دستگیره کنترل و هدایت، سیستم انتقال قدرت، روتورها، توپی های وجین کن، سپرهای محافظ گیاه، محافظ روتور تشکیل شده است. 

 

 • شاسی

قسمت اصلی دستگاه بوده، کلیه اجزای دستگاه بر روی آن نصب شده اند. شاسی متشکل از دو عدد لوله آلومینیمی (یک لوله مستقیم و یک لوله خمیده) متصل به هم است که از یک انتها به موتور و از انتهای دیگر به پوسته گیربکس منتهی می گردد.

 • موتور

موتور این وجین کن از نوع بنزینی، چهار زمانه، هوا خنك و تک سيلندر با قدرت توليدي 6/1 اسب بخار، ساخت شركت Honda ژاپن بوده، توان مورد نیاز جهت حرکت عامل های وجین کننده (روتورها) را تامین می نماید.

 • سیستم انتقال قدرت

نیروی تولید شده توسط موتور از طریق کلاچ گریز از مرکز به یک کابل سیمی چند لایه و بعد از آن به یک شافت فولادی و در نهایت به چرخدنده محرک گیربکس منتقل می گردد. گیربکس از نوع کاهنده حلزونی با پوسته آلومینیمی با نسبت کاهش 1 به 40 می باشد.

 •    روتور (محور توپی ها)

روتور دستگاه وجین کن، محور افقی سرتاسری است که واحدهای وجین کن (توپی ها) بر روی آن نصب شده اند. روتور به صورت 3 تکه بوده، محور اصلی آن از میان چرخدنده حلزونی گیربکس عبور می نماید. به علت اختلاف قطر زیاد محور اصلی با سوراخ های وسط توپی، از 2 عدد پروفیل چهار گوش به عنوان فاصله پرکن استفاده به عمل می آید.

 • توپی های وجین کن (عامل های وجین کن)

عامل های اصلی دستگاه وجین کن می باشند که عملیات به هم زدن خاک و دفن علف های هرز توسط این واحدها انجام می گیرد. این دستگاه وجین کن از نوع 2 ردیفه بوده، از این رو دارای 2 واحد وجین کن (توپی) می باشد. هر توپی متشکل از دو عدد چرخ ستاره ای شش گوش می باشد که با فاصله 5/16 سانتی متر از همدیگر توسط چنگه هایی به هم دیگر متصل شده اند. بر روی هر یک از یال های چرخ های ستاره ای، یک چنگه 5 دندانه ای با زاویه تمایل 20 درجه نسبت به سطح افق قرار گرفته است. بنابراین هر توپی وجین کن متشکل از 6 چنگه می باشد که در نتیجه چرخش توپی ها بر روی زمین، وارد خاک شده، عملیات دفن علف های هرز را انجام می دهند.

 • سپرهای گیاه

در قسمت جلوی روتور دستگاه وجین کن، صفحات جداکننده ای قرار گرفته اند که با استفاده از آنها می توان به هنگام پیشروی دستگاه در زمین، ردیف های کشت نشا را از کنار توپی های وجین کن عبور داد تا از برخورد چنگه های وجین کن با بوته های نشا و آسیب دیدگی آنها جلوگیری به عمل آید. به عبارتی دیگر، همانند سپرهایی از دو طرف شاخ و برگ گیاه را در برابر چنگه ها محافظت می نمایند.

 • دسته یا فرمان

دستگاه دارای دسته یا فرمان دو شاخه ای بوده، اهرم اهرم گاز و کلید خاموش کردن موتور بر روی آن نصب می گیرند. برای دور زدن دستگاه در انتهای مسیر و انتقال به مسیری دیگر، با بالا کشیدن این دسته، قسمت جلو دستگاه بلند شده، از خاک خارج می گردد.

 

   مدل

     RW202K

    نوع

     پشتی موتوردار (دو ردیفه)

 

 

   مشخصات کلی

 

ابعاد

طول (mm)

 

عرض (mm)

 

ارتفاع(mm)

 

     وزن (kg)

15

    ظرفیت مزرعه ای (hac/day)

1.2 – 0.7

   بازده وجین کاری

85%

 

 

 

موتور

   مدل

HONDA G35

   نوع

    بنزینی، چهار زمانه و هواخنک

   قدرت تولیدی(HP / 3600rpm)

   2

    تعداد سیلندر

  1

  حجم جابجایی سیلندر(cm3)

  35 cc

   ظرفیت باک سوخت(lit)

    1.2

   نحوه راه اندازی

هندل طنابی

   مصرف سوخت (Lit/hr)

0.85

   سیستم انتقال قدرت

   گیربکس

   نوع

   کاهنده حلزونی با نسبت 1به 40

   نوع روانکار

   گریس

   عامل های انتقال قدرت

  ترکیبی از شافت و کابل

 

عامل های وجین کن

   تعداد ردیف/عامل وجین کننده

   2 ردیف

   عرض کار(mm)

  600

   عرض روتورها (mm)

   160

   قطر روتورها (mm)

   400

   تعداد دور روتورها (rpm)

   80- 125

  عمق مطلوب به هم زدن خاک (mm)

  20 - 50

 

 

مزایا و معایب

مزایا

 • بررسی ها و تحقیقات نشان می دهند که استفاده از وجین کنهای مکانیکی می تواند نقش مهمی را در افزایش هوادهی به خاک، اختلاط بهتر کودها با خاک، افزایش عملکرد محصول (بین 7 – 4 درصد)، کاهش هزینه تولید، کاهش مصرف علف کش های شیمیایی و تولید غذای سالم یا ارگانیک ایفا نماید

تگ ها

نظرات