اخبار روز

تولید وجین کن بدون گیربکس تولید وجین کن بدون گیربکس

محصول جدید شرکت دانش بنیان طبرستان به عنوان وجین کن برنج بدون گیربکس در فصل زراعی جدید (سال 96 ) روانه ی بازار...

رونمایی از محصولات دانش بنیان رونمایی از محصولات دانش بنیان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در سومین دوره رونمایی از محصولات دانش بنیان، 23 محصول در زمینه های...

جشنواره ی علم تا عمل جشنواره ی علم تا عمل

انتخاب وجین کن های برنج شرکت طبرستان به عنوان طرح ویژه ملی در پنجمین جشنواره ی علم تا عمل در مصلی تهران  از...

شانزدهمین همایش ملی برنج شانزدهمین همایش ملی برنج

شانزدهمین همایش ملی برنج ایرانی با حمایت مسئولان دولتی برای ترویج و بازنگری در تولید و مصرف برنج ایرانی از 

بهره مندی از تسهیلات بانکی بهره مندی از تسهیلات بانکی

بهره مندی از اعتبارات و تسهیلات توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در سال 1393

با مراجعه به سایت مرکز توسعه...

انگیزه تاسیس شرکت انگیزه تاسیس شرکت

شرکت دانش بنیان طبرستان یک شرکت ایده محورمی باشد .به منظور تجاری یافته ها ,اختراعات و نو آوری ها در سال 1389...

درباره ی ما

شرکت در نمایشگاه ماشین آلات کشاورزی گیلان 1398/04/05
شرکت در نمایشگاه ماشین آلات کشاورزی گیلان 1398/04/05

حضور در نمایشگاه ماشین آلات کشاورزی گیلان تیرماه 98  و رو نمایی از دستگاه وجین کن سه ردیفه راه رونده با موتور دو زمانه و دستگاه وجین صیفی و سبزیجات

Danesh Bonyan Tabarestan ( D.B.T co.LTD )
Danesh Bonyan Tabarestan ( D.B.T co.LTD )

This company stabilished in 2010 and start it’s activities with rice weeding machine producing.
Most products of this company belong to agricutural Machinery ( specially paddy dield Machinery )
Adress : 12 shohada Alley.Niroo-Havaei blvd.
Bahnemir road. Babolsar . Mazandaran province. Iran.
P.o . Box : 4743177341
Fax : +98 11 35340508
Tel : +98 11 35340506 - +98 11 35340507

Products :       .Rice weeding machines ( 2 – 3 – 8 – 5 rows )
                      .vegetable inter row cetrivators.
                      .Brush cutters and so on.

 

آموزش بین المللی وجین کن برای کارشناسان کشاورزی آسیای میانه
آموزش بین المللی وجین کن برای کارشناسان کشاورزی آسیای میانه

آموزش کوتاه مدت بین المللی مکانیزاسیون برنج ( وجین کن برنج ) برای کارشناسان کشاورزی آسیای میانه با زبان انگلیسی توسط مهندس آقاگل زاده در مرکز بین المللی برنج در رشت تیر 97

شرکت در نمایشگاه بین المللی کشاورزی
شرکت در نمایشگاه بین المللی کشاورزی

شرکت در نمایشگاه تخصصی محصولات کشاورزی در سال 96

وجین مکانیزه برنج
وجین مکانیزه برنج

 

زمین های کشاورزی و محصولات آن بخش اعظمی از خوراک بشر از گذشته تا به امروز را تامین کرده اند، برنج و گندم هم به عنوان قوت اصلی مردمان ایران از دیرباز بر سر سفره ها جایگاه ویژه ای داشته است.

برنج که بیشتر در مناطق شمالی کشور عمل می آید هنوز بخش زیادی از آن به کمک نیروی انسانی و دست کاشت و برداشت می شود و تنها حدود 30 درصد از مجموع کل این محصول در کشور به کمک ابزارهای مکانیزه کشاورزی تولید می شود، بخش زیادی از ابزارهای مکانیزاسیون کشاورزی...

حضور در نمایشگاه بین المللی قائمشهر
حضور در نمایشگاه بین المللی قائمشهر

چهارمین نمایشگاه تخصصی-بین المللی کشاورزی ،ماشین آلات ،کود،سم نهاده های استان مازندران

حضور شرکت دانش بنیان طبرستان در نمایشگاه بین المللی کشاورزی  در قائمشهر  17 الی  20 آذر ماه  1394  

محل  برگزاری نمایشگاه : استان مازندران - قائمشهر - جنب پل تلار

 

جشنواره ی علم تا عمل
جشنواره ی علم تا عمل

انتخاب وجین کن های برنج شرکت طبرستان به عنوان طرح ویژه ملی در پنجمین جشنواره ی علم تا عمل در مصلی تهران  از غرفه ی شرکت دانش بنیان طبرستان 

در طرح های ویژه  دیدن  نمایید.

شانزدهمین همایش ملی برنج
شانزدهمین همایش ملی برنج

شانزدهمین همایش ملی برنج ایرانی با حمایت مسئولان دولتی برای ترویج و بازنگری در تولید و مصرف برنج ایرانی از 27 بهمن‌ماه به مدت دو روز در شهر ساری برگزار می‌شود. 
شانزدهمین همایش برنج کشور با عنوان "بازنگری فرهنگ تولید و مصرف برنج" در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با حضور مسئولان، کارشناسان و محققان بخش برنج کشور 27 بهمن‌ماه در شهر ساری برگزار می‌شود.
در این همایش برخی مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی و استان مازندران حضور و...

بهره مندی از تسهیلات بانکی
بهره مندی از تسهیلات بانکی

بهره مندی از اعتبارات و تسهیلات توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در سال 1393

با مراجعه به سایت مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی    http://www.agmdc.ir

از تسهیلات بانکی برای خرید انواع وجین کن های شرکت  دانش بنیان طبرستان بهره مند شوید.

 

آشنایی با ماشین های وجین کن برنج
آشنایی با ماشین های وجین کن برنج

امروزه استفاده از علف کش های شیمیایی به خاطر کاهش چشمگیر هزینه تولید، تسهیل و تسریع در اجرای عملیات وجین (در مقایسه با سایر روش های وجین همچون دستی و مکانیکی) به شدت رو به افزایش است. غافل از آن که استفاده از آن در دراز مدت عوارض ناگواری همچون آلودگی محیط زیست، آلودگی آب های سطحی، بر هم زدن توازون در چرخه اکوسیستم، بروز انواع سرطان و ... را در پی دارد. علاوه بر آن، استفاده از این گونه سموم در مزارع با اصول و قوانین تولید محصول سالم و ارگانیک...

انگیزه تاسیس شرکت
انگیزه تاسیس شرکت

شرکت دانش بنیان طبرستان یک شرکت ایده محورمی باشد .به منظور تجاری یافته ها ,اختراعات و نو آوری ها در سال 1389 فعالیت علمی و پژوهشی  خود را با محوريت دست یابی به دانش فنی تولید ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی مورد نیاز کشور به ویژه ماشین آلات شالیزاری آغاز نمود و در این راستا موفق به ثبت بیش از 25 فقره اختراع و نوآوری در زمینه وجین کن های برنج، وجین کن صیفی و سبزیجات، ماشین های برداشت گیاهان دارویی، ادوات خاک ورزی، بوجاری، درجه بندی و ... گردیده...

اهداف شرکت

 

آشنایی با شرکت دانش بنیان طبرستان

شركت دانش بنيان طبرستان در سال 1389 فعالیت علمی و پژوهشی  خود را با محوريت دست یابی به دانش فنی تولید ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی مورد نیاز کشور به ویژه ماشین آلات شالیزاری آغاز نمود و در این راستا موفق به ثبت بیش از 25 فقره اختراع و نوآوری در زمینه وجین کن های برنج، وجین کن صیفی و سبزیجات، ماشین های برداشت گیاهان دارویی، ادوات خاک ورزی، بوجاری، درجه بندی و ... گردیده است. در سال 1393 این شرکت پس از استقرار در پارک علم و فناوری استان مازندران با عنوان یک واحد فناور فعالیت تولیدی خود را با تولید دو مدل وجین کن برنج (2 ردیفه پشتی و 5 ردیفه راه رونده) شروع نموده است. این شرکت در برنامه های تولید همواره تقاضا محور بودن محصولات خویش را در دستور کار قرار داده، سعی دارد بر اساس نظام های بهره برداری ماشین های کشاورزی و سلائق کشاورزان، ماشین های متنوع (با ابعاد، اندازه و ظرفیت های مزرعه ای متفاوت) به بازار عرضه نماید تا بتواند پاسخگوی نیازهای تمام سطوح مالکیت اراضی (دهقانی، خرد و بزرگ) باشد. 

لازم به ذکر است، طرح "تولید وجین کن برنج" در سال 1391 از سوی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی به عنوان اولین طرح کلان ملی بخش کشاورزی کشور انتخاب و جهت برخورداری از حمایت های مالی و معنوی به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری معرفی گردیده است. معاونت محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در جهت تحقق این امر، حمایت های همه جانبه خویش را معطوف داشته است. علاوه بر آن، وجین کن های تولیدی این شرکت دارای افتخاراتی همچون برگزیده جشنواره خوارزمی و سطح سه پژوهش توسط بنیاد ملی نخبگان می باشد. 

مقدمه

امروزه استفاده از علف کش های شیمیایی به خاطر کاهش چشمگیر هزینه تولید، تسهیل و تسریع در اجرای عملیات وجین (در مقایسه با سایر روش های وجین همچون دستی و مکانیکی) به شدت رو به افزایش است. غافل از آن که استفاده از آن در دراز مدت عوارض ناگواری همچون آلودگی محیط زیست، آلودگی آب های سطحی، بر هم زدن توازون در چرخه اکوسیستم، بروز انواع سرطان و ... را در پی دارد. علاوه بر آن، استفاده از این گونه سموم در مزارع با اصول و قوانین تولید محصول سالم و ارگانیک مغایرت دارد. خطرناک ترین حالت استفاده از علف کش ها در مزارع شالیزاری شرایطی است که کشاورز چند روز پس از پخش سموم علف کش، با دست و پای برهنه وارد مزرعه شده، اقدام به وجین دستی نماید. چرا که در این شرایط، سم باقی مانده در داخل مزرعه از طریق پوست جذب بدن می گردد. محققان بر این باورند که میزان جذب و ماندگاری سمومی که از طریق پوست جذب می گردند در خانم ها به مراتب بیشتر از آقایان می باشد.  

اخیراٌ کشاورزان پس از پی بردن به عوارض و عواقب ناگوار استفاده از علف کشهای شیمیایی  در مزارع شالیزاری، به استفاده از وجین کن های مکانیکی روی آورده اند به طوری که هر ساله بر تعداد این ماشینها در مزارع افزوده می گردد. استفاده از وجین کن های مکانیکی به خاطر عدم آلودگی محیط زیست، افزایش سرعت عمل و کاهش هزینه تولید در مقایسه با روش دستی، از امتیازات ویژه ای برخوردار است. این نوع وجین کن ها علاوه بر کنترل علف های هرز در بین ردیف های کاشت برای موارد زیر نیز کاربرد دارند:

 • هوادهی به خاک؛  در اثر پوسیده شدن علف های هرز و بقایای گیاهی که در زمان اجرای شخم و پادلینگ (گل – آب کردن) در زیر خاک دفن می گردند، گاز متان تولید می گردد که برای ریشه گیاه بسیار مضر و خفه کننده می باشد. در اثر چنگه زنی زمین توسط چنگه های روتور، زمینه خروج گاز از خاک فراهم می گردد، یا به عبارتی دیگر عمل هوادهی به خاک صورت می گیرد.
 • اختلاط کود با خاک؛ در اثر چنگه زنی زمین توسط چنگه های روتور، عمل اختلاط کود با خاک به خوبی صورت گرفته، در نتیجه از خروج کود از مزرعه که ممکن است در اثر آبشویی صورت گیرد، جلوگیری به عمل می آید. بررسی ها نشان می دهند که در اثر این عمل نزدیک به 40 درصد در مصرف کودهای شیمیایی صرفه جویی می گردد.

 

 

       
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مزایای استفاده از وجین کن های مکانیکی

 از مزایای مهم استفاده از وجین کن های مکانیکی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کاهش مشقت کار وجین در مقایسه با وجین دستی؛
 • کاهش هزینه کارگری و در نهایت کاهش هزینه تولید در مرحله وجین؛ حدود 70 درصد کاهش هزینه در مقایسه با وجین دستی رخ خواهد داد.
 • امکان هوادهی به خاک و خروج گازهای خفه کننده از اطراف ریشه گیاه؛
 • افزایش عملکرد محصول بین 3 تا 7 درصد؛
 • استفاده بهینه از کودها (شیمیایی و ارگانیک) و کاهش مصرف آنها؛ در اثر اختلاط بهتر کود با خاک و جلوگیری از آبشویی حادث می گردد.
 • کاهش مصرف سموم شیمایی (علف کش ها) جهت کنترل علف های هرز به ویژه در سیستم های تولید محصولات ارگانیگ یا سالم؛
 • کاهش زمان لازم برای وجین در مقایسه با وجین دستی؛
 • کاهش صعوبت یا سختی انجام کار در مقایسه با روش دستی؛

معرفی محصولات تولیدی

 1. وجین کن  برنج از نوع خودگردان 5 ردیفه (مناسب کشت مکانیزه)

این دستگاه به صورت خودگردان و از نوع راه رونده می باشد که توان مورد نیاز آن توسط موتوری بنزینی، چهار زمانه با قدرت تولیدی 3 اسب بخار تامین می گردد. روتورها (عامل های وجین کن) در حین حرکت دورانی از قسمت پشت بر سطح خاک برخورد نموده، علفهای هرز را ضمن کندن و جابجا کردن از جایشان، به زیر خاک کشیده و آنها را در دل خاک دفن می نمایند. کار با این دستگاه به خاطر برخورداری از تعادل طولی و عرضی،  بسیار راحت و با ظرفیت مزرعه ای بالا می باشد. تعداد عامل های وجین کننده آن 5 عدد بوده، در صورت لزوم به 3 ردیفه نیز قابل تغییر است. این دستگاه صرفاٌ برای کشت مکانیزه قابل استفاده بوده، ظرفیت مزرعه ای آن بین 2 تا 3 هکتار در روز متغیر است.

از امتیازات ویژه این دستگاه در مقایسه با سایر وجین کن های مکانیکی موتوردار مخصوص برنج موجود در بازار می توان به بالا بودن میزان قدرت تولیدی موتور، استفاده از موتور چهار زمانه به جای دو زمانه، تعادل کامل طولی و عرضی آن در حین کار، سهولت کار با آن، سازگار سازی شده با شرایط زراعی موجود درکشور و غیره اشاره نمود. کار با این دستگاه به حدی آسان است که حتی با یک دست نیز می توان آن را در بین ردیفهای کاشت هدایت نمود.

لازم به ذکر است، استفاده از موتور چهار زمانه به جای موتور دو زمانه، علاوه بر کاهش میزان انتشار گازهای آلاینده، نقش زیادی را در کاهش میزان سر وصدا و استهلاک موتور و در نهایت افزایش عمر مفید و ضریب اطمینان آن ایفا خواهد نمود.

 

 
   

 

 1. وجین کن  برنج از نوع موتوردار پشتی 2 ردیفه (مناسب کشت مکانیزه)

نیرو محرکه این دستگاه موتوری بنزینی، چهار زمانه با قدرت تولیدی 2 اسب بخار است که به صورت یک کوله پشتی توسط 2 عدد بند بر پشت اپراتور قرار می گیرد و نیروی تولیدی آن توسط یک شافت به قسمت گیربکس و در نهایت به محور روتورها منتقل می گردد. اصول کار عامل های وجین کن در این دستگاه نیز کاملاٌ مشابه شرایط وجین کن های 5 و 3 ردیفه می باشد. کار با این دستگاه به خاطر رعایت کلیه نکات ایمنی، کاملاٌ  ایمن و به خاطر برخورداری از وزن کم (15 کیلوگرم) بسیار راحت و آسان است. تعداد عامل های وجین کننده آن 2 عدد بوده، ظرفیت مزرعه ای آن بین 0.8 تا 1.2  هکتار در روز متغیر است. این دستگاه نیز صرفاٌ برای کشت مکانیزه یا ردیفی قابل استفاده می باشد.

از امتیازات ویژه این دستگاه در مقایسه با سایر وجین کنهای برنج موجود می توان به سبک بودن آن از لحاظ وزن، استفاده از موتور چهار زمانه به جای دو زمانه، حمل آن بر روی شانه های اپراتور، دور زدن آسان و سریع در حاشیه کرتها، امکان استفاده در مزارعی که حتی به صورت ردیفی با دست نشاکاری گردیده اند (برخی مزارع کشت ارگانیگ) و غیره اشاره نمود.

 

       
     
 

 

 

 www.danesht.com   E.mail:daneshbonyan.db@gmail.com